Jak prohlížet Internetové stránky

Podívejte se na okno programu, ve kterém nyní pracujete. Co vidíte? Toto je aplikace, i když pro naše potřeby pozměněná, jež zobrazuje různé stránky z internetu i cédéček. Obecně se takové aplikace nazývají Internetové prohlížeče a je jich celá řada. Naštěstí pro nás, všechny jsou zadarmo, takže se liší pouze funkcemi a doplňky. Nyní si popíšeme funkce nejnovější verze prohlížeče od firmy Microsoft - Internet Explorer 6.0 CZ, který je v době psaní této prezentace jedním z nejlepších na světě.

Microsoft Internet Explorer 6.0 CZ

A nyní se můžeme pustiti do popisu základních funkcí tohoto browseru(prohlížeče):

Rámeček, do kterého zadáváte adresu serveru, jež chcete navštívit. Tuto adresu musíte mít. Můžete ji získat z časopisů, od učitele či jiné osoby, v Internetovém adresáři a nebo na různých vyhledávačích.

Po stisknutí tohoto tlačítka se rozvine roletka se seznamem posledních navštívených adres. Pak už jen stačí najít tu, kterou hledáte, kliknout na ni a ona se opět načte do okna prohlížeče.


Protože prohlížeč uchovává během prohlížení načtené stránky v paměti, nemusíte je pokaždé načítat, ale stačí se pohybovat pomocí tlačítek s šipkami. Stránky jsou ale v paměti uchovávány pouze do doby, než prohlížeč vypnete.

Tlačítko STOP slouží k zastavení načítání stránky v případě, že již ji nechcete navštívit.

Znovu načte danou stránku do okna prohlížeče.

Načte WWW stránku, jež je v prohlížeči nastavena jako domovská.

Máte nějaké stránky, které navštěvujete pravidelně a nechce se Vám stále zadávat jejich Internetovou (URL) adresu? Po kliknutí na tuto ikonku se rozvine nabídka, jež můžete naplnit adresami vašich oblíbených stránek a třídit je do složek pro přehlednost. Pak už jen stačí na příslušnou adresu kliknout a počkat na načtení stránky.